Kalendarium

Sobota, 2021-01-16

Imieniny: Mascelego, Walerii

Statystyki

  • Odwiedziny: 443985
  • Do końca roku: 349 dni
  • Do wakacji: 160 dni

Kontakt

Częstochowa, Aleja Wojska Polskiego 130

Tel. 34 323-13-81

sp17@edukacja.czestochowa.pl

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Ławka - gen. Janusza Głuchowskiego

2020-11-06

Szanowni Państwo 

 Pragniemy zaprosić uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Częstochowy do aktywnego udziału w głosowaniu na zadanie z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Zachęcam Państwa do jeszcze mocniejszego angażowania się w sprawy naszego miasta i poszczególnych dzielnic. Budżet Obywatelski daje nam wielkie możliwości do tworzenia ciekawej przestrzeni wokół Nas.

Jedną z inicjatyw B.O. Ławeczki gen. Janusza Głuchowskiego, związanego z naszym miastem , a budowa Ławeczki będzie dodatkowym upamiętnieniem 100 – lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Głosowanie na projekty zadań do Budżetu Obywatelskiego 2021 rozpocznie się 16 listopada 2020 r. Trwa etap promocji zadań, dlatego pragniemy zapoznać z projektem jak największą ilość mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Ławeczka gen. Janusza Głuchowskiego powstanie na Placu przed Rezerwatem Archeologicznym Kultury Łużyckiej na ulicy Waleriana Łukasińskiego. Będzie stanowić stały element architektoniczny w Częstochowie, stworzony w dzielnicy Raków, w pobliżu dworca PKP, przypominający o wybitnym częstochowianinie. Pragniemy, aby stała się również symbolem edukacyjnym dla społeczności lokalnej, atrakcją turystyczną i kulturową. Postać Janusza Głuchowskiego zostanie odlana w proporcji 1:1 i nawiązywać będzie do innych elementów architektury w Częstochowie tj. ławeczka Haliny Poświatowskiej, dra Władysława Biegańskiego czy Marka Perepeczki. Sama ławka zostanie wykonana z cegły, tak aby współgrać z architekturą dzielnicy, z którą był związany gen. Janusz Głuchowski. W ławeczkę będą wkomponowane najważniejsze wydarzenia z życia generała.

W 1897 r. rodzina Głuchowskich przeniosła się do Rakowa pod Częstochową. Ojciec Janusza – Marian Głuchowski - był jednym z organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej w Hucie „Częstochowa". Sam Janusz Głuchowski był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. 6 sierpnia 1914 r. wymaszerował z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, jako członek słynnego patrolu konnego Władysława Beliny – Prażmowskiego. Walczył w Legionach oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Janusz Głuchowski, jako częstochowianin walczący o Niepodległość zasługuje z pewnością na upamiętnienie.


Zachęcamy do głosowania na zadanie o numerze 81, mające na celu powstanie ławeczki gen. Janusza Głuchowskiego!

Czytaj więcej o: Ławka - gen. Janusza Głuchowskiego