Kalendarium

Czwartek, 2020-11-26

Imieniny: Leona, Leonarda

Statystyki

  • Odwiedziny: 419101
  • Do końca roku: 35 dni
  • Do wakacji: 211 dni

Kontakt

Częstochowa, Aleja Wojska Polskiego 130

Tel. 34 323-13-81

sp17@edukacja.czestochowa.pl

Majowe Święta Narodowe

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony 2 maja. To polskie święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004.

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową, narodową. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Jej barwy jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Autorami konstytucji byli: Król Stanisław August PoniatowskiIgnacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Konstytucja 3 Maja stanowi ważny element pamięci zbiorowej, bez której żadna wspólnota istnieć nie może. 

Edyta Jarząbek

Autor: Michał